ALKMAAR - Een zelf georganiseerde trainingsstage op het beroemde scherminternaat van Tauberbischofsheim, ruim duizend kilometer rijden, geen officiële coach mee naar het toernooi en vervolgens goud winnen. Voor schermster Lotte Dammroff van HollandSchermen kwam zondag in het Duitse Barleben alles samen.

Tijdens het sterkbezette Duitse kwalificatietoernooi (DQ) wist Dammroff een deelnemersveld van circa tachtig schermsters achter zich te laten en de gouden medaille te veroveren. Een bijzondere prestatie, want slechts enkele dagen eerder vertrok zij samen met haar vriendin, trainingsmaatje en clubgenote Talitha Sluman naar Duitsland voor een volledig zelf georganiseerde trainingsstage in Tauberbischofsheim, internationaal bekend als één van de belangrijkste opleidingscentra van de schermsport.

De twee jonge topsporters, die onlangs hun rijbewijs hebben gehaald, reden zelfstandig naar Duitsland, trainden daar een week lang met internationale schermers en reisden vervolgens rechtstreeks door naar het kwalificatietoernooi in Barleben.

Sterke start voor Nederlandse schermsters

Na de poulefase stonden de Nederlandse schermsters er uitstekend voor. Talitha Sluman eindigde als vierde en Lotte Dammroff als vijfde.

Beiden plaatsten zich overtuigend voor de eliminaties en bereikten probleemloos de laatste 32.

Ook teamgenoot Clara Rooze, die vanwege haar woonplaats en Duitse club in het wedstrijdsysteem als Duitse deelneemster stond geregistreerd, liet een sterke prestatie zien. Na een moeizame poulefase en een voorlopige 51e plaats vocht zij zich knap terug naar een uiteindelijke zestiende plaats.

Voor Sluman eindigde het toernooi uiteindelijk op een verdienstelijke dertiende plaats. Daarmee greep zij net naast een plek in de top acht.

Terugkomen wanneer het moet

Waar veel schermers breken onder druk, leek Dammroff juist sterker te worden naarmate het toernooi vorderde.

Meerdere keren keek zij in de eliminaties tegen een achterstand aan. Telkens wist zij zich terug te knokken. Verschillende partijen werden met slechts één treffer verschil beslist. Naarmate de finale dichterbij kwam, nam ook de spanning toe. Juist in de beslissende fases van haar wedstrijden wist Dammroff het verschil te maken en hield zij onder druk het hoofd koel.

"Tijdens zo'n toernooi moet alles samenvallen," vertelt Dammroff. "Je conditie, kracht, timing en focus. En juist op momenten dat het spannend wordt en je veel druk ervaart, moet je extra gas bijgeven en jouw acties durven te maken in plaats van passief op de ander wachten."

Op weg naar goud

In de kwartfinale versloeg Dammroff de Japanse Goto en plaatste zij zich voor de laatste vier. Vervolgens rekende zij in spannende duels af met de sterke zusters Herwig.

Zowel de halve finale als de daadwerkelijke finale waren erg spannend. In de halve finale vocht Dammroff zich terug uit een achterstand en won zij met slechts één punt verschil. De finale was eveneens een ware thriller, die uiteindelijk eindigde in een 15-13 overwinning voor de schermster van HollandSchermen.

Daarmee bekroonde zij niet alleen een indrukwekkend toernooi, maar ook jaren van hard werken en trainen.

Elkaar coachen

Opvallend was dat de Nederlandse schermers grotendeels op elkaar aangewezen waren.

Tijdens het herentoernooi op zaterdag kwamen Jonas Moerbeek en Szymon Blokker in actie in een deelnemersveld van maar liefst 105 schermers. Moerbeek behaalde een knappe negende plaats en eindigde daarmee in de top tien van het toernooi. Blokker vocht zich naar een verdienstelijke 22e plaats.

Ook de schermers van een andere vereniging, Sam van den Berg (17e plaats) en Cedric van den Berg (13e plaats), lieten zien dat Nederland ook bij de heren sterk vertegenwoordigd was. De Nederlandse schermers trekken regelmatig gezamenlijk naar internationale toernooien en vormen ook buiten hun eigen verenigingen een hechte groep.

Omdat er geen officiële coach aanwezig was, ondersteunden Jonas en Szymon de dames tijdens het toernooi. Nadat Talitha Sluman zelf was uitgeschakeld, nam zij direct de coaching van Dammroff over.

“Dat is het mooie van onze sportgroep," vertelt Sluman. "Nadat je zelf uit het toernooi bent, ga je altijd je teamgenoten ondersteunen. Dat kan door aan te moedigen of, zoals in dit geval, door te coachen omdat we geen coach mee hadden. Tijdens zo'n week train je samen, reis je samen en help je elkaar waar dat nodig is. Het was mooi om te zien dat al het harde werk van deze trainingsweek voor Lotte uiteindelijk werd beloond met goud”.

Trots

Bij HollandSchermen overheerst vooral trots.

Hoofdtrainer Jeroen Divendal spreekt van een resultaat dat verder gaat dan één gouden medaille:

"Dit is wat je hoopt te zien wanneer sporters jarenlang investeren in hun ontwikkeling. Deze groep helpt elkaar continu vooruit. Ze trainen samen, reizen samen en dagen elkaar iedere week uit om beter te worden. Dat Lotte vervolgens zo'n sterk internationaal deelnemersveld weet te verslaan, maakt ons ongelooflijk trots."

Nederlandse resultaten

Dames floret

  • 🥇 Lotte Dammroff - 1e plaats
  • 13e Talitha Sluman
  • 16e Clara Rooze

Heren floret (105 deelnemers)

  • 9e Jonas Moerbeek
  • 13e Cedric van den Berg
  • 17e Sam van den Berg
  • 22e Szymon Blokker